راهنمای خروجی داده خام و کال‌بک

در این مطلب قصد داریم تا نحوه‌ی خروجی گرفتن از داده‌های خام و استفاده از قابلیت کال‌بک متریکس را برایتان شرح دهیم.   منظور از داده‌های خام چیست؟ هنگامی که از داده‌های خام صحبت می‌کنیم منظورمان اطلاعاتی است که به خودی خود یا به صورتی دستی پردازش نشده‌اند. یعنی هر زمانی که یک تحلیل‌گر یا بازاریاب لازم داشته باشد، خودش آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند.   چرا به داده‌های خام نیاز دارید؟ یک عامل عمده که دلیل […]

راهنمای خروجی داده خام و کال‌بک

در این مطلب قصد داریم تا نحوه‌ی خروجی گرفتن از داده‌های خام و استفاده از قابلیت کال‌بک متریکس را برایتان شرح دهیم.

 

منظور از داده‌های خام چیست؟

هنگامی که از داده‌های خام صحبت می‌کنیم منظورمان اطلاعاتی است که به خودی خود یا به صورتی دستی پردازش نشدهاند. یعنی هر زمانی که یک تحلیل‌گر یا بازاریاب لازم داشته باشد، خودش آنها را تجزیه و تحلیل می‌کند.

 

چرا به داده‌های خام نیاز دارید؟

یک عامل عمده که دلیل دریافت داده‌های خام توسط مشتریان از پلتفرم‌های اتریبیوشن مانند متریکس را توضیح می‌دهد این است که داده‌های خام قابلیت یکپارچه‌سازی و تجمیع با دیگر مجموعه داده‌ها را به صورت حاضر و آماده دارد. دلیل این اتفاق این است که قابلیت پیوند داده‌ها با یکدیگر برای اهداف مختلف وجود دارد، اهدافی مانند:

  • ریتارگتینگ کاربران براساس رفتار/موقعیت و دیگر مشخصات پیشین آنها،
  • اطلاعات مورد نیاز برای عیب‌یابی (Troubleshooting) مؤثر و کارا،
  • متصل کردن فعالیت کاربران در دسکتاپ و موبایل،
  • متصل کردن اطلاعات از چند پلتفرم (مثل رخدادهای خرید).

از طرف دیگر شما با دریافت داده‌های خام، این امکان را خواهید داشت تا به تفکیک کاربر یعنی به صورت user-base هم بتوانید به تحلیل نتایج تبلیغات و کمپین‌هایتان بپردازید. مثلا واحد مارکتینگ یک کسب‌و‌کار برای تحلیل و دسته‌بندی کاربرانش، به تمامی داده‌های مربوط به این کاربران (خصوصا منبع نصب آنها) در یک پایگاه داده یکپارچه نیاز دارد، تا به صورت لحظه‌ای بتواند این تحلیل و دسته‌بندی را انجام دهد.

 

نحوه‌ی دریافت داده‌های خام از پنل متریکس

شما از طریق داشبورد متریکس می‌توانید داده‌های خام خود را به 2 طریق در اختیار داشته باشید و استفاده‌های شخصی‌سازی‌شده خود را پیش ببرید. یکی از طریق کالبک لحظه‌ای و دیگری استفاده از قابلیت خروجی داده خام متریکس.

متریکس از طریق قابلیت “کالبک” می‌تواند داده‌های خام را به صورت لحظه‌ای (real time) سمت سرور شما ارسال کند ولی از طریق قابلیت “خروجی داده خام”، تنها داده‌های خام مربوط به سه ماه گذشته را در اختیارتان قرار می‌دهد.

 

خروجی داده خام

برای استفاده از قابلیت “خروجی داده خام”، بعد از اینکه وارد پنل شدید، از منوی سمت راست بخش فضای کار> خروجی داده را باز کنید،

فضای کار>خروجی داده خام

اگر این بخش برای شما قفل بود، ابتدا باید از بخش پلن‌های قیمتی این قابلیت را فعال کنید (تصویر زیر). در بخش راهنمای شروع کار با پنل متریکس، ما نحوه‌ی آپدیت پلن‌های قیمتی را توضیح داده‌ایم.

صفحه‌ی پلن قیمتی متریکس

در پنل متریکس، شما می‌توانید نهایتا از داده‌های خام مربوط به ۳ ماه گذشته خروجی بگیرید.

در این صفحه ابتدا بازه زمانی مورد نظرتان را مشخص کنید (۱)، سپس از بخش فیلتر، منبعی که می‌خواهید از داده‌های آن خروجی بگیرید را انتخاب کنید (۲)، بعد از آن هم فیلدهای موردنظرتان برای خروجی گرفتن را انتخاب کنید (۳) و ایمیل را بزنید (۴).

صفحه‌ی خروجی داده خام متریکس

به همین ترتیب شما می‌توانید ار هریک از بخش‌های رخداد و حذف نصب هم خروجی داده خام بگیرید.

دقت کنید که فایل خروجی داده خام به همان آدرس ایمیلی که با آن وارد پنل شده‌اید ارسال می‌شود.

نکته‌ی مهم:  شما داده‌های خام را می‌توانید نهایتا تا سقف 40 هزار رکورد خروجی بگیرید؛ بنابراین اگر تعداد رکورد خروجی شما بیشتر از این تعداد شد، باید با کوچک کردن بازه‌ی زمانی یا فلیتر مربوط به انتخاب منبع، این تعداد رکورد را کاهش دهید.

 

کالبک

همانطور که پیش‌تر هم گفتیم کالبک لحظه‌ای این امکان را برای شما فراهم می‌کند که داده‌های هر مدل ایونت سیستمی (شامل نصب، نصب مجدد، تقلب، …) و شخصی سازی شده (شامل هر ایونت دلخواهی که در پنل تعریف کرده‌اید) به صورت لحظه‌ای سمت سرور خود داشته باشید.

به طور مثال به عنوان واحد مارکتینگ یک کسب‌وکار، برای تحلیل و دسته‌بندی کاربران خود به تمامی داده‌های مربوط به کاربران مخصوصا منبع نصب آنها، در یک پایگاه داده یکپارچه نیاز خواهید داشت، تا به صورت لحظه‌ای این تحلیل و دسته‌بندی انجام شود و اکشن‌های مربوطه صورت بگیرد؛ متریکس این داده‌ها را به صورت لحظه‌ای در اختیار شما قرار می‌دهد.

برای استفاده از قابلیت کالبک نیز از منوی سمت راست، بخش اتریبیوشن>کالبک‌ها را باز کنید،

بخش اتریبیوشن>کالبک‌ها

در این قسمت می‌توانید برای دریافت آمار مربوط به هر نصب، تقلب، نصب مجدد، حذف نصب، کلیک، سشن و یا هر رخدادی که تعریف کرده‌اید، لینک کالبک را به همراه پارامترهای مورد نیازتان ثبت کنید و داده‌ها آنها را به صورت لحظه‌ای سمت سرورتان دریافت کنید.

صفحه‌ی کالبک متریکس

پیشنهاد می‌کنیم که برای تعریف و استفاده از کالبک، تیم مارکتینگ و تیم فنی همکاری مشترک داشته باشند.

نکته‌ی مهم: دقت کنید که شما می‌توانید پارامترهای مختلفی را انتهای لینک کالبک ست کنید تا آنها را به صورت لحظه‌ای سمت سرورتان دریافت کنید؛ مثل شناسه کاربر، ساب‌آیدی، شناسه رخداد و … .

ضمنا شما پس از ثبت یک کالبک در پنل متریکس، می‌توانید لینک آن را ویرایش کنید، کالبک را غیرفعال و یا حتی حذفش کنید.

امکان حذف و ویرایش کالبک در پنل متریکس

 

چه پارامترهایی را می‌توانم به تعریف URL کالبک اضافه کنم؟

این پارامترها در جدول زیر قابل مشاهده هستند. هر کدام از این پارامترها را می‌توانید به دلخواه خودتان انتخاب کنید و آنها را به صورت ماکرو، در url خود اضافه کنید تا متریکس بتواند در کالبک، آنها را به سرور شما ارسال کند:

جدول پاارمترها

توجه: متریکس پارامترها را هم به صورت camelCase و هم به صورت snake_case پشتیبانی می کند.

همچنین اگر پارامتر دلخواهی دارید که هنگام کلیک توسط شما پر می‌شود و نیاز دارید تا زمان نصب یا کلیک به شما برگردد، می‌توانید آن را به صورت placeholder در لینک کالبک خود وارد کنید.

یک نمونه از کالبک نصب می‌تواند به صورت زیر باشد:

http://callbacks.myserver.com/path?clickId={clickId}&tracker_name={tracker_name}&ip_address={ip_address}

همچنین پارامترهای ست شده توسط شما درون SDK، قابلیت ارسال به سرور شما را خواهند داشت.

سوالات متداول

1. در صورت بروز اختلال در دریافت کالبک‌ها، آیا امکان دریافت مجدد کالبک‌های دریافت نشده وجود دارد؟

سیستم کالبک متریکس این قابلیت را دارد تا در صورتی که از سرور شما پاسخ مناسبی مبنی بر دریافت صحیح داده‌ها دریافت نکند، تا مدت نهایتا یک روز و در بازه های زمانی ۴ ساعته، کالبک ازدست‌رفته را مجددا ارسال کند. بنابراین با توجه به احتمالی که برای ارسال مجدد کالبک‌های ناموفق وجود دارد، امکان دریافت چندین باره‌‌ی یک کالبک وجود دارد. به همین علت، برای پرهیز از ناسازگاری آمار و شمارش اضافی، نیاز است که حتما یک پارامتر یکتاکننده سمت سرور شما در نظر گرفته شود. این پارامتر یکتاکنندده می‌تواند … باشد.
اشتراک گذاری